PEELING
Słowo peeling pochodzi od angielskiego słowa peel, które oznacza złuszczyć, otrzeć, obierać skórkę. Z punktu widzenia kosmetyki peeling to procedura polegająca na złuszczaniu naskórka lub tylko jgo części. Peelingi kosmetyczne należące do peelingów powierzchownych złuszczają jedyniw matrwe komórki warstwy rogowej naskórka, ale peeling może też swoim działąniem sięgać znacznie głębiej tzn nawet warstwy siateczkowatej skóry właściwej (peeling głęboki). Peeling jest zabiegiem, którego rola nie ogranicza się jedynie do prostego złuszczania bo wykazuje wiele innych cennych działań dla skóry. Oddziaływanie peelingu zależy głównie od rodzaju peelingu (jeśli to peeling chemiczny to składu chemicznego np. zawartości substancji antyoksydacyjnych czy rozjaśniających) i jego intensywności (w przypadku kwasów ich moc i stężenie).
Rodzaje peelingów w zależności od metody złuszczania
- peeling mechaniczny - w tego typu peelingach do złuszczania naskórka wykorzystuje się preparaty ścierające ręcznie (np. peelingi typu scrub) lub też urządzenia np. mikrodermabrazja i dermabrazja mechaniczna.
- peeling chemiczny - są to zabiegi z użyciem substancji chemicznych - od naturalnych jak kwasy AHA i BHA prze z kwas trójchlorooctowy aż po silne środki chemiczne jak fenol. Przy użyciu substancji chemicznych można wykonać peelingi zarówno powierzchowne (a nawet kosmetyczne) jak i głebokie (zależy od rodzaju użytego środka, jego mocy (pKa), pH, stężenia, powierzchni - rodzaju skóry, ilości preparatu i czasu aplikacji).
- peeling fizyczny - to złuszczanie naskórka przy użyciu lasera np. CO2, ErYAG, lub też ciekłego azotu, podtlenku azotu czy suchego lodu (zestalony dwutlenek węgla).
Można też wyróżnić peeling ziołowy, który wykonuje się przy użyciu specjalnych mieszanek zawierających liczne zioła, witaminy i minerały. Peelingi te podrażniają skórę, powodują jej stan zapalny co stymuluje skórę do szybkiej regeneracji. Tego typu peelingi są ze skutcznością stosowane w przypadku cellulitu, świeżych (a nawet starych) rozstępów oraz do pojędrnienia skóry np. po ciąży. Oczywiście stosuje się je też na skórę twarzy.
Rodzaje peelingów kosmetycznych ze względu na głębokość działania
Peelingi powierzchniowe działają w obrębie naskórka. Zalicza się tutaj peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, peelingi chemiczne (kwasy AHA i BHA o słabszej mocy i niższym stężeniu, albo wyższym stężeniu ale równocześnie wyższym pH, a takze np. blue peel czy r- r Jessnera do 3 warstw). Do grupy tej zaliczamy tez bardzo powierzchowne peelingi tzw. kosmetyczne, które złuszczają tylko martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Wyróżniamy wśród nich: peeling enzymatyczny, peeling gommage, peeling typu scrub (drobnoziarnisty, gruboziarnisty), maseczka typu peel off, peeling szczotkowy (brushing).
Peelingi średniogłebokie obejmują cały naskórek plus górną warstwę skóry właściwej (brodawkowatą) - tego typu peelingiem jest np. TCA 25 - 40%.
Peelingi głebokie to peelingi sięgające do głebszych warstw skóry (swym zasięgiem obejmuje warstwę siateczkowatą skóry właściwej). Do tego typu zabiegów zalicza się dermabrazjmechaniczną lub przy użyciu lasera, zabieg fenolem czy TCA w stężeniach od 40% w górę. Tego typu peelingi muszą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, w zależności od powierzchni są wykonywane w znieczuleniu miejscowym jednak zazwyczaj jest to znieczulenie ogólne. Gojenie skóry jest długotrwałe, jest też zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań.
Po co robimy peeling?
- w celu usunięcia martwych komórek naskórka wraz z warstwą łoju oraz zanieczyszczeń i drobnoustrojów z powierzchni skóry - po zabiegu skóra staje się miękka, gładka, świeża i aksamitna w dotyku;
- peeling poprawia nie tylko wygląd ale też stan skóry - jej elastyczność, napięcie i jędrność, pobudza regenerację skóry starzejącej się - stymuluje fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenu i elastyny oraz proteoglikanów w skórze;
- w walce z objawami fotostarzenia, rozjaśnienia lub pozbycia się przebarwieńi spłycenia drobnych zmarszczek;
- w celu przyspieszenia odnowy naskórka (złuszczanie pobudza komórki warstwy podstawnej naskórka do wzmożonych podziałów mitotycznych - obserwuje się ogrubienie warstwy żywej naskórka, a ścieńczenie warstwy martwej);
- w celu pozbycia się defektówestetycznych z powierzchni skóry;
- jako element leczenia skóry trądzikowej, łojotokowej, a także ze zmianami potrądzikowymi (np. blizny, przebarwienia pozapalne) i zaburzeniami rogowacenia;
- jako element przygotowujący do kolejnych etapów zabiegu. Usuniecie martwych komórek i otwarcie mieszków i gruczołów łojowych zwiększa wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków (np. serum, ampułek, maseczek).
-