top of page

ARONIA

Aronia czarnoowocowa to owocodajny krzew odkryty około 300 lat temu na terenach obecnej Kanady i USA. Do Europy, a dokładniej do Rosji aronia przywędrowała w pierwszej połowie XIX w jako eksponat do ogrodów botanicznych. Obecnie Polska jest jednym z największych producentów aronii w Europie.

 

Aronia - jak wyglÄ…dajÄ… owoce?

 

Owoce aronii to jagody o Å›rednicy 8 - 12 mm i ksztaÅ‚cie okrÄ…gÅ‚ym lub lekko wydÅ‚użonym (wyglÄ…dem przypomina czarnÄ… porzeczkÄ™). MajÄ… ciemogranatowy kolor (prawie czarny) i od zewnÄ…trz pokryte sÄ… delikatnym woskowym nalotem. Pojedyncza jagoda ma masÄ™ od 1 do 1,5 g. Aronia ma sÅ‚odkawy, ale zarazem cierki smak. Z tegoż wzglÄ™du znajduje niewielu entuzjastów do spożywania jej na surowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aronia - źródło witamin, minerałów i naturalnych antyoksydantów

 

Aronia swoje liczne zdrowotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zawdziÄ™cza zawartym w niej skÅ‚adnikom. Chodzi głównie o bardzo wysokÄ… zawartość tzw. witaminy P czyli bioflawonoidów (do nawet 5000 mg w 100 g owoców). WÅ›ród bioflawonoidów aroniowych najważniejsze sÄ… flawonoidy: antocyjany, rutyna, kwercetyna, a także katechiny i procyjanidyny - wzsystkie wymienione majÄ… wysoki potencjaÅ‚ antyoksydacyjny. W aronii znajdziemy też pektynÄ™ (bÅ‚onnik), fenolokwasy (głównie chlorogenowy o dziaÅ‚aniu przeciwzapalnym i antynowotworowym) oraz taniny (garbniki). To wÅ‚aÅ›nie te ostatnei decydujÄ… o cierpkim smaku aronii, ale majÄ… też swoje zdrowotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Ale aronia to także bogactwo witamin: C, E, PP, B2, B6, B9 (kwas foliowy), beta karoten i cennych skÅ‚adników mineralnych tj. wapÅ„, magnez, potas, fosfor, żelazo, mangan, molibden, miedź, jod i bor.

 

Aronia - właściwości zdrowotne

 

Jak już pisałam właściwości aronii wynikają z bogactwa zawartych w niej składników. Flawonoidy, antocyjany, procyjanidyny i inne należące do grupy polifenoli związki są bardzo silnymi antyoksydantami antyoksydantami, które nie tylko eliminująwolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się organizmu ale także wywierająpozytywny wpływ na układ krążnenia oraz są pomocne w profilaktyce nowotworowej.

UkÅ‚ad krążenia - flawonoidy wpÅ‚ywajÄ… korzystnie na stan naczyÅ„ krwionoÅ›nych, wzmacniajÄ… je i uelastyczniajÄ…, a także zmniejszajÄ…ich przepuszczalność. Aronia obniża i pomaga utzrymać na wÅ‚aÅ›ciwym poziomie ciÅ›nienie krwi co jest bardzo ważne dla osób cierpiÄ…cyhc na nadciÅ›nienie. Ponadto aronia zmniejsza utlenianie lipidów i pomaga w obniżeniu LDL cholesterolu. Te wszystkie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci powodujÄ…, że aronia jest cennym skaÅ‚dnikiem w profilaktyce chorób ukłądu krążenia np. miażdżycy oraz dolegliwoÅ›ci żyÅ‚ jak np. hemoroidy czy żylaki.

Wzrok - działanie antocyjanów jest szczególnie dobrze widoczne w przypadku naczyń siatkówki oka. Poprawiają one mikrokrążenie oczne oraz przyspiszsają regenerację rodopsyny. Ma to korzystny wpływ na jakość widzenia. Antocyjany aroniowe znalazły zastosowanie w okulistyce są polecane osobom pracującym w złym oświetleniu, pzred komputerem i kierowcom. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym aronia zapobiega lub późnia pojawienie się chorób oczu spowodowanych przez działanie wolnych rodników jak: zaćma, jaskra i starcze zwyrodnienie plamki żółtej.

Profilaktyka antynowotworowa - aronia dzieki silnym właściwościom antyoksydacyjnym neutralizuje nadmiar wolnych rodników, chroni tym samym komórki przed mutacjami, które prowadzą do powstania nowotworów (jeśli komórka została zmutowana to musi jak najszybciej zostać doprowadzona do śmierci - apoptozy, aby nie dopuścić do jej niekontrolowanego namnażania). Wysoki potencjał antyoksydacyjny powoduje także, że aronia i sok z aronii są pomocne w łagodzeniu objawów ubocznych radio i chemioterapiii stosowanych w leczeniu nowotworów.

Mózg i choroby neurodegeneracyjne - poza wzrokiem pozytywne działanie antyoksydant jest też widoczne w mózgu. Poprawiają one krążenie mózgowe, co powoduje jego lepsze odżywienie i dotlenieni, a co za tym idzie poprawie ulegają takie funkcje mózgu jak pamięć czy koncentracja. Aronia zmniejsza też ryzyko lub opóźnia pojawienie sięchorób neurodegenracyjnych jak: demencja, choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Aronia ma jeszcze wiele innych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci: opóźnia procesy starzenia, dziaÅ‚a odmłądzajaco na skórÄ™ (wykorzystywana przy produkcji kosmetyków), zmniejsza skutki różnego rodzaju napromieniowania, pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. 

To co istotne szczególnie w okresie jesienno zimowym to fakt, iż aronia wzmacnia odporność i pomaga radzić sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych - dlatego w tym okresie w żadnym domu nie powinno zabraknąć soku z aronii.

 

Jak jeść aronię?

 

Ze wzglÄ™du na cierpki smak aronia rzadko jest spożywana na surowo. Można pozbyć siÄ™ goryczy wkÅ‚adajÄ…c aronie na 48 - 72 h do zamrażalnika (podobnie jak owoce tarniny). Najpopularniejszym przetworem jest oczywiÅ›cie sok z aronii o wielu cennych zdrowtnych wÅ‚asciwoÅ›ciach i piÄ™knej rubinowej barwie. Co jeszcze można zrobić z aronii? Warto zrobić konfiturÄ™, która  Å›wietnie nadaje siÄ™ jako dodatek do drobiu i innych miÄ™s. Można też zrobić dżem, marmoladÄ™, galaretkÄ™ (można dodać trochÄ™ soku z jabÅ‚ek aby poprawić smak). Dla osób dorosÅ‚ych polecam też wino i nalewkÄ™ z aronii, która może pomóc nam rozgrzać ciaÅ‚o w dÅ‚ugie zimowe wieczory (oczywiÅ›cie w rozsÄ…dnych iloÅ›ciach). Inna sposobem na aroniÄ™ jest jej wysuszenie - z wysuszonych owoców zimÄ… możemy przygotować smaczny i zdrowy napar.

 

 

 

 

 

© 2015 Cellulit, peeeling i nie tylko.... Proudly Created with Wix.com

bottom of page