GRANAT
Granat od stuleci uważany jest za symbol zdrowia, płodności i długowieczności. Dzisiaj wiemy już skąd te rozliczne pozytywne dla zdrowia i urody właściwości granatu wynikają - sekret trwi w wysokiej zawartości polifenoli będących naturalnymi antyoksydantami. Największym producentem granatów w Europie jest Hiszpania, na przełomie października i listopada zbiera się tam ponad 20 tys. ton granatów. Od słowa granat pochodzi hiszpańska nazwa miasta Granada, a także nazwa popularnego syropu barmańskiego -grenadina.
Granat - jak wyglÄ…dajÄ… owoce?
Owoce granatu mają około 12 cm średnicy, zaś ich waga waha się od 200 do nawet 900 g. Na zewnątrz granat pokryty jest twardą skórą, która jako jedyna część rośliny jest niejadalna. W środku granatu znajduje się natomiast osnówka, do której przytwierdzone są nasiona otoczone soczystym miąższem - to właśnie one stanowią kwintesencję owocu. Ile nasion znajdziemy w granacie? Sporo, od 200 do 800 nasion, ale są też odmiany pozbawione pestek. Przy obieraniu i wyciskaniu soku należy zachować ostrożność, bo pozostawia trudne do usunięcia plamy.
Granat - bogactwo witamin, minerałów i naturalnych antyoksydantów
Granat to prawdziwa bomba polifenoli - naturalnych antyoksydantów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród nich najistotniejsze są flawonoidy, a w tym antocyjany i procyjanidyny oraz kwas elagowy. Ale granat to także źródło witamin: A, C, E, K i cennych składników mineralnych m.in. wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, sód i cynk. Ponad 80% zawartości granatu stanowi woda, około 10% cukry (glukoza, fruktoza), zawiera też kwasy organiczne (m.in. jabłkowy, cytrynowy, askorbinowy, kwasy tłuszczowe oraz bioaktywne związki z grupy polifenoli.
Granat - właściwości zdrowotne
O właściwościach leczniczych granatu w odniesieniu do leczenia bezpłodności i łagodzenia objawów menopauzy pisał już Hipokrates. W ostatnich latach prowadzone są liczne badania nad właściwościami granatu - pierwotnie skupiano się na wpływie granatu w leczeniu bezpłodności i raka prostaty, obecnie zaś badania obejmują znacznie szerszy zakres. Większość właściwości leczniczych granatu wynika z wysokiej zawartości polifenoli - granat zawiera ich trzy razy więcej niż w zielonej herbacie i czerwonym winie. Polifenole mają właściwości antyoksydacyjne co oznacza, że likwidują nadmiar wolnych rodników i chronią organizm przed powstaniem stresu oksydacyjnego. Chronią też komórki organizmu przed mutacją (prowadzi ona do powstania nowotworu), a jeśli do niej dojdzie do doprowadzają do śmierci (apoptozy) komórki nowotworowe (powoduje to zatrzymanie wzrostu i namnażania się komórek). Poza dzaiłaniem antynowotworowym granat wykazuje też pozytywny wpływ na układ krążenia - obniża ciśnienie, likwiduje zwapnienia, zmniejsza utlenianie lipidów i obniża poziom LDL cholesterolu, a tym samym obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy czy innych poważniejszych chorób układu krążenia. Granat wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także obniża poziom glukozy we krwi co jest niezwykle ważne dla diabetyków (IG 35). Granat i sok z granatu łagodzą też objawy menopauzy, poprawiają libido i płodność u obu płci (granat jest zaliczany do afrodyzjaków), a ponadto wzmacnia układ odpornościowy (pomocny w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych). Granat jako silny antyoksydant spowalnia też i opóźnia procesy starzenia i pozwala zachować młody wygląd na dłużej. Sok z granatu pobudza regenerację skóry, poprawia jej elastyczność, ukrwienie oraz koloryt, a ponadto obkurcza pory i wygładza drobne powierzchowne zmarszczki.
Jak jeść granat?
Granat można jeść na surowo, można też wycisnąć z niego sok, zrobić sorbet, likier, syrop (grenadina), dżem, galaretkę, wino, ocet. Ale ziarna granatu nadają się też do większości potraw. Można dodać je do warzyw gotowanych, smażonych dań, do dekoracji ciast i deserów (np. lodów). Sokiem z granatu można polać też mięso.
